ORMAN YANGINLARINDA SON SİSTEM KULLANIYORUZ

ORMAN YANGINLARINDA SON SİSTEM KULLANIYORUZ
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Deniz Radarları Sistemini (HF-DENRAD) hayata geçirerek bu alanda bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.Meteoroloji...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Deniz Radarları Sistemini (HF-DENRAD) hayata geçirerek bu alanda bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün deniz meteorolojisine ilişkin ihtiyaç duyduğu bazı verileri geniş alanda, yüksek çözünürlükte ve gerçek zamanlı olarak elde etmek maksadıyla gerçekleştirilecek olan radar sistemi, açık denizde geniş bir alanda deniz meteorolojisi ile alakalı değerlerin uzaktan algılama metoduyla tespit edilmesini sağlayacak bir HF (High Frequency) Deniz Radarıdır.

Denizciler için son derece önemli olan dalga yüksekliği, akıntı hızı ve yönü ile rüzgarın hızı ve yönü bilgileri bu sistem sayesinde ölçülerek denizcilerimizin hizmetine sunulacaktır.

Hayata geçirilmesi planlanan sistemle alakalı değerlendirmelerde bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu: “Deniz Radarları 50 km’ye kadar olan uzaklıkta akıntı vektörleri, 30 km kadar olan uzaklıkta dalga yüksekliği ve rüzgar vektörleri üretecek. Deniz Radarlarının kurulmasının düşünüldüğü yer, İstanbul Boğazı-Karadeniz çıkışı olarak tespit edildi. İki adet Deniz Radarı sistemi bu yerleşkede, 10-20 km uzaklıkta iki noktaya yerleştirilecektir. Bu sistemden elde edilecek bilgiler sayesinde denizlerimizde sefer yapan gemilerin yanında balıkçılarımız, yatçılar ve Sahil Güvenlik Komutanlığına ait deniz araçları daha güvenli olarak vazifelerini yapabileceklerdir.”

Söz konusu sistemin meteorolojik hizmetlerin yanı sıra çevre, turizm, savunma ve ekonomi için önemli yarar ve katkılar sağlayacağını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Deniz Radarları ile elde edilen bilgiler; askeri ve sivil maksatlı hedef tesbiti, arama kurtarma çalışmaları, deniz kirliliğinin takibi, petrol ve doğalgaz aramaları çalışmalarında da kullanılabileceğini ifade etti.

Teknolojiyi yakından takip eden bir Bakanlık olduklarını dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu: “HF-DENRAD sistemi ile ülkemizi denizcilik meteorolojisi alanında da gelişmiş ülkeler kategorisine yükselteceğiz. Bakanlık olarak hizmet alanlarımızda kendimize büyük hedefler belirledik. Belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için yoğun bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bu haber toplam 424 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.