Öztürk : “Her Suriyeli Türk vatandaşı olacak değil”

Öztürk : “Her Suriyeli Türk vatandaşı olacak değil”
AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, “Her Suriyeli Türk vatandaşı olacak demek değil. Güvenlik araştırmasından geçmişse ve ülkemize bir katkısı...

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, “Her Suriyeli Türk vatandaşı olacak demek değil. Güvenlik araştırmasından geçmişse ve ülkemize bir katkısı olacak bir özelliği varsa vatandaşlığa geçirilecek” dedi.

Öğretmenevinde düzenlenen bayramlaşmada, gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Nihat Öztürk, Başbakan Binali Yıldırım’ın Arefe günü yaptığı açıklamalara değinerek, “Özellikle 2B ile alakalı önemli gelişmeler oldu. 2B ile ilgili 90 bine yakın hak tekrarı bekleyen vatandaşlarımız var. Geçen sefer bu haktan yararlanamayan vatandaşlarımız için yeni bir hak verildi.2B taksitelerini iki taksiti üst üste ödeyememiş hakkını kaybetmiş vatandaşlarımız var.

Bunların tekrar hak sahibi olmasın önemliydi ve Muğla’nın da beklediği bir müjdeydi. Benim bildiğim kadarıyla Muğla’da 10 binin üzerinde insan 2B yasasıyla ilgili değişikliği bekliyor. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili ayrıntıları kamuoyu ile paylaşacağız” diye ifade etti.

Suriyelilerin Vatandaşlığa Alınması

Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin vatandaşlığa alınması konusunun birileri tarafından özellikle suistimal edindiğine işaret eden Öztürk, “Türkiye Cumhuriyeti geçmişten beri mazlumların yanında olmuştur. Dün farklı coğrafyalardan gelen insanlara kapısını açan devletimiz, bugünde Esed’in zulmünden kaçanlara kapısını açtı. Bu insanlar, ülkelerinde yaşanan savaştan, zulümden kaçarak bizim ülkemize geldiler.

Ülkemize gelen bu insanların büyük bir bölümü farklı şekillerde günlük hayatımıza dahil oldular. Kimisi serada, kimisi madende zaten zor şartlarda çalışıyor. Biz bir şekilde ekonomik hayatımıza dahil olan bu insanların içinden gerçekten önemli özellikleri olan, kalifiye olan insanları, ekonomize, kültürümüze katkı sağlayacak insanları kazanmalıyız. Bu Müslüman kardeşlerimize sahip çıkmalıyız.

Her Suriyeli Türk vatandaşı olacak demek değil. Güvenlik araştırmasından geçmişse ve ülkemize bir katkısı olacak bir özelliği varsa vatandaşlığa geçirilecek .Söz konusu süreçte bu insanların ülkemiz ekonomisine sağlayacağı katkı da gözönüne alınacak. Birilerinin dediği gibi, 3 milyon Suriyeliyi alıpta Türk vatandaşlığına falan geçirmeyeceğiz. Böyle bir şey söz konusu değil. Bu konuyla ilgili belirlenen vatandaşlığa geçiş kriterleri uygulanacak” diye konuştu.

Bu haber toplam 991 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.