Pirci:Sigarasız Bir Hayat Mümkün

Pirci:Sigarasız Bir Hayat Mümkün
SİNAN BOYACI - - 9 Şubat Dünya Sigarayı bırakma günü nedeniyle Muğla Yeşilay Derneği Başkanı Şadi Pirci basın açıklaması yaptı.Açıklamaya Muğla...

SİNAN BOYACI - - 9 Şubat Dünya Sigarayı bırakma günü nedeniyle Muğla Yeşilay Derneği Başkanı Şadi Pirci basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya Muğla Yeşilay Derneği yönetim kurulu ve çok sayıda üye katıldı. Muğla Yeşilay Derneği Başkanı Şadi Pirci yaptığı açıklamada: “ Dünya Sağlık Örgütü, kanser ölümlerinin yüzde 22'sinin tütün kullanımından kaynaklandığını açıkladığını belirtti. Türkiye'de sigarayla mücadelede önemli bir yol kat edildiğini belirten Dünya Sağlık Örgütü, ortak alanlarda sigara içilmemesi konusunda uygulama ve denetimlerdeki yetersizliğe dikkat çekerek, gelecek nesiller için daha özverili olma çağrısında bulundu”. Pirci yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi, Tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve tütün kullanımının önüne geçmek amacıyla, tüm dünyada 9 Şubat günü Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanıyor.

Sigaranın tüm dünya ülkeleri için önemli bir halk sağlığı problemi olduğuna dikkati çekti”.

50 Bin Yeni Akciğer Kanseri

Pirci: “Yeşilay, ülkemizde her yıl ortaya çıkan 50 bin yeni akciğer kanseri vakasının yüzde 80 - 90'ının tütün tüketiminden kaynaklandığını hatırlatarak, Yeşilay olarak her yıl 5 milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan sigara ve diğer tütün ürünlerine karşı mücadelemizde çok iyi bir mesafe aldık. Ama uygulama ve denetimlerdeki yetersizlik bizleri üzüyor” dedi. Karar vericileri ve uygulayıcıları gelecek nesillerimiz için daha özverili olmaya davet ediyoruz. Farkındalık kampanyalarımız, bilgilendirme seminerlerimiz, kamu spotlarımız, sosyal medya çalışmalarımızla Yeşilay olarak sigaraya karşı mücadelemiz hız kesmeden devam edecek. Bu mücadeleye tüm vatandaşlarımızın sigarayı bırakarak, bilgi sahibi olarak ve bilinçlendirerek destek olmalarını arzuluyoruz." açıklamasında bulundu.

Ergenlerde Risk Çok Daha Büyük

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verileri, hayatında yaktığı ilk iki sigarasını tamamen bitiren gençlerin yüzde 85'inin sigara bağımlısı olduğunu ortaya koyuyor. Bunun sebebi sigaranın içindeki yüksek orandaki nikotin. Uzmanlar, vücuttan çok zor atılan nikotinin, beynin beslenmesini engellediğini, ergenlerde fiziksel ve bilişsel gelişimi olumsuz etkilediğini belirtiyor. Özellikle genç yaşlarda sigara kullanım oranında görülen artış, gençler üzerinde bu tehlikenin daha önemli boyutlarda olduğunu gösteriyor.

Akciğer Kanserine Neden Oluyor

Dünya Akciğer Vakfı, sigara kullanımında mevcut eğilimin sürmesi halinde, bu yüzyılda 1 milyar kişinin sigara içmesi ya da dumana maruz kalmaları yüzünden hayatını kaybedeceğini bildirdi. Vakıf, sadece 2013 yılında 6 milyondan fazla kişinin tütünün neden olduğu hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiğini açıkladı. Dünya Akciğer Vakfı ve Amerikan Kanser Derneği'nce 2013 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan Küresel Tütün Atlası'na göre, dünyada yılda 5 trilyon 800 milyardan fazla sigara içiliyor. DSÖ istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek.

Yeşilay, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla sosyal medyada Bıraktıktan Sonra  başlatacağı kampanyayla sigaranın zararları ve tüm dünyayı tehdit eden risklere dikkat çekecek.

Bu haber toplam 548 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.