SAVCI VE HAKİMLER GÖZALTINDA

SAVCI VE HAKİMLER GÖZALTINDA
Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konakladığı otele yapılan silahlı saldırı, darbe teşebbüsünde...

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konakladığı otele yapılan silahlı saldırı, darbe teşebbüsünde bulunan askerler ve ‘Terör örgütü’ üyesi oldukları ileri sürülen 6 hakimin göz altına alınması ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Topuz açıklamasında “15 Temmuz 2016 tarihinde akşam saatlerinden itibaren başlayan ve ertesi gün de devam eden bir kısım askerî personel ve kamu görevlisinin iştiraki ile ortaya çıkan ve Gazi Meclis'i bombalamadan tutun da, sivillerin topluca katledilecek şekilde üzerlerine ateş açılması şeklinde gerçekleşen Darbe Teşebbüsü kapsamında aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Hadiselerin başlaması ile Muğla İl Emniyet Müdürü ile irtibata geçilerek eylemlerin Türk Ceza Kanunun ilgili maddeleri gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirir suç niteliğinde olduğu, bu eyleme karışanların yakalanması ve etkisiz hâle getirilmesi konusunda tereddüt yaşanmaması, Cumhuriyet Başsavcılığımızca yargı kapsamında her türlü kararın alınacağı bildirilmiştir. Daha sonra Kriz Merkezi şeklinde teşekkül eden Valilik Makamında, sayın Muğla Valisinin Başkanlığında, Adlî Yargı Adalet Komisyonu Başkanı ve iki Cumhuriyet savcısı ile mülkî idare amirleri, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı ve diğer kamu görevlileri ile birlikte özellikle Muğla ölçeğindeki hadiseler titizlikle takip edilmiştir. Devamında da Marmaris ilçesine geçilmiştir. Malumları olduğu üzere, yukarıda belirtilen hadisenin başlamasını müteakip, sayın Cumhurbaşkanının Marmaris ilçesinde bir otelde olduğunu bilen darbe taraftarı şüpheliler, helikopterlerle söz konusu otele intikal etmiş, ancak sayın Cumhurbaşkanına ulaşamamışlardır. Sayın Cumhurbaşkanı ayrıldıktan sonra geride kalan Cumhurbaşkanlığı Koruma Şubeye ait güvenlik görevlileri ve Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri ile gelen şüpheliler arasında çatışma çıkmıştır. Çatışma sırasında maalesef iki kahraman polisimiz şehit düşmüş; bazı güvenlik görevlilerimiz ise yaralanmıştır. Olaylara karıştığı değerlendirilen, aralarında Marmaris Garnizon Komutanı bir Tuğamiral'ın de bulunduğu çeşitli rütbelerde 14 subay ve astsubay şüpheli gözaltına alınmıştır. Konuyla ilgili olarak Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli şekilde etkin bir soruşturma yürütülmektedir. Olayda kullanılan helikopterlerden ikisi Bodrum ilçemizde, biri de İzmir vilayetinde ele geçirilmiştir” dedi.

Bu haber toplam 1502 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.