ŞEHİR PLANCISI GÖKÇE: “MUĞLA'DA KİRA BEDELİ ASGARİ ÜCRETİN 2,5 KATINA ÇIKMIŞ”

ŞEHİR PLANCISI GÖKÇE: “MUĞLA'DA KİRA BEDELİ ASGARİ ÜCRETİN 2,5 KATINA ÇIKMIŞ”
.

Türkiye genelinde kira artış oranlarını karşılaştıran Şehir Plancısı İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce yaşanılan konut krizinin düşünüldüğünden daha derin olduğunu kaydetti. Muğla'da kira bedelinin asgari ücretin 2,5 katına çıkmış olduğunu ifade eden Şehir Plancısı Gökce, “Nisan 2019 - 2023 döneminde 30 büyükşehirde kira bedelinde ortalama artış oranı yüzde 697. Muğla'da yüzde 935. Örneğin Antalya ve İstanbul'da ortalama kira bedeli asgari ücretin 1,5 katı. Muğla'da kira bedeli asgari ücretin 2,5 katına çıkmış.” dedi.

Şehir Plancısı İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, Nisan 2019 – Nisan 2023 döneminde Türkiye genelindeki kira artış oranlarını analiz etti.

Sosyal medya hesabından analizlerini paylaşan Dr. Buğra Gökce, Muğla’da yaşanan kira artış oranlarına da değindi.

“MUĞLA'DA KİRA BEDELİ ORTALAMA ÜCRETİN YÜZDE 187'Sİ”

Nisan 2019 - Nisan 2023 döneminde konut kiralarındaki değişimin çarpıcı bir tablo ortaya koyduğunu kaydeden Gökce, “Nisan 2019'da 81 ilde ortalama kira bedeli aylık 728 lirayken, bugün 5058 liraya çıkmış durumda. Artış oranı yüzde 583.

Önemli bir gösterge: Tüm Türkiye'de 2019 yılı Nisan ayında kira bedeli ortalama ücretin sadece yüzde 27'si kadarken, bugün yüzde 45'e ulaşmış. Muğla'da kira bedeli ortalama ücretin yüzde 187'si, Antalya'da yüzde 120'si, İstanbul'da yüzde 117'si kadar” dedi.

“MUĞLA'DA KİRA BEDELİ ASGARİ ÜCRETİN 2,5 KATINA ÇIKMIŞ”

Nisan 2019 - 2023 döneminde Muğla’da kira bedelinde ortalama artış oranının yüzde 935 olduğunu ifade eden Gökce, “Büyükşehirlerde manzara Türkiye ortalamasından çok daha farklı. Nisan 2019 - 2023 döneminde 30 büyükşehirde kira bedelinde ortalama artış oranı yüzde 697. Antalya'da artış yüzde 1.109, Mersin'de yüzde 963, Muğla'da yüzde 935, Ankara'da yüzde 833, İstanbul'da yüzde 713.

Örneğin Antalya ve İstanbul'da ortalama kira bedeli asgari ücretin 1,5 katı. Muğla'da kira bedeli asgari ücretin 2,5 katına çıkmış. 30 büyükşehirde ortalama kira bedeli asgari ücretin yüzde 79'unu aşmış bir halde” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİMİZİN EN VAHİM BARINMA KRİZİ İLE KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ”

“Türkiye önümüzdeki yıllarda konut krizini çözmek için çok ciddi, devrim sayılabilecek adımlar atmazsa bu kriz derinleşecek” diye açıklamada bulunan Gökce, “Sığınmacıların yoğun yaşadığı ilk 10 ilde ise kira bedelindeki artış Türkiye ortalamasının üstünde. Kira bedelleri yüzde 702 zamlanmış. Bu illerde kira bedelinin asgari ücrete oranı 2019'da yüzde 46 iken bugün yüzde 86'ya çıkmış. Yani asgari ücret kira bedeli karşısında erimiş.

Yaşanılan konut krizi düşünüldüğünden daha derin. Özellikle Türkiye nüfusunun yüzde 75'inin yaşadığı 30 büyük şehirde çalışanların, ücretlilerin gelirlerinin önemli bir kısmı konut kirasına gidiyor. Yeni işe başlayan gençlerin maaşlarıyla neredeyse konut kiralama şansı yok.

Büyükşehirlerde görev yapan memurların, kamu görevlilerinin de maaşlarından konut kirası çıktıktan sonra gıda, ulaşım, giyinme ve temel ihtiyaçlar için sadece çok küçük bir kaynak kalıyor. Tasarruf edebilmeleri ise maddeten mümkün değil.

Türkiye önümüzdeki yıllarda konut krizini çözmek için çok ciddi, devrim sayılabilecek adımlar atmazsa bu kriz derinleşecek ve Cumhuriyet tarihimizin en vahim barınma krizi ile karşı karşıya kalacağız. Bu acı tabloyu hepinizin dikkatine sunarım” ifadelerini kullandı.

(GÜZİDE KASIM)

Bu haber toplam 849 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.