Sinpaş’ın Kızılbük’te otel projesine yargıdan engel

Sinpaş’ın Kızılbük’te otel projesine yargıdan engel

Muğla’nın Marmaris ilçesinde milli park alanında yapılması planlanan ve tepki toplayan “Kızılbük Resort Otel ve Devremülk” projesine verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararına açılan davada mahkeme ÇED gerekli değildir kararının iptaline karar verdi.

A+A-

BERİTAN YÜCEL

Marmaris Kent Konseyi’nce, Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılkum Mevkiinde Sinpaş Gayrimenkul Yat.  Ort. A.Ş.  tarafından yapılması planlanan “Marmaris Kızılbük  Resort  Otel  ve Devremülk”  projesine verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için açılan dava geçtiğimiz Temmuz ayında görüldü.

Mahkeme, bölgede korunması gereken endemik türlerin olduğu, buna rağmen alanda yaşayan canlı tür ve çeşitliliği bakımından yeterli bilimsel araştırmayı içermediği, yine alandaki canlıların doğal yaşamına zarar verilerek tahribata uğratılmış olduğu, ayrıca proje sahibi şirket tarafından verilen tüm taahhütlere rağmen; bu alanda yaşayan canlıların korunmasına ilişkin herhangi gerekli bir önlem yada önlemlerin alınmadığından ve tüm bunların biyolojik ve çevresel değerlerin ve ekolojik dengenin tahribine, bozulmasına ve yok olmasına neden olacağı gerekçesiyle verilen ÇED kararının uygun olmadığına karar verdi.

“YAPILARIN KONUMU BİTKİ ÖRTÜSÜNE ZARAR VERECEK ŞEKİLDE”

Mahkeme kararında ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Yapıların konumunun tayininin bitki örtüsüne ve doğal yapıya en az zarar verecek şekilde yapılması zorunludur.’ hükmüne uyulmadığı, yapıların konumunun tayininde bitki örtüsüne ve doğal yapıya zarar verecek şekilde yapıldığı, arazinin topografyasının değiştirildiği, Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devremülk (205 odalı otel ve 1407 adet devremülk-konut) projesi” nde parsel içinde ve parsel dışında yapılması zorunlu olan yol, kanalizasyon, su isale hattı, enerji nakil hattı gibi altyapı tesislerin Marmaris Milli Park sınırları içinde yapılacağından, bunlarla ilgili Marmaris Milli Park Müdürlüğü görüşlerinin alınmaması gerekçeleri ile Muğla İli, Marmaris İlçesi, İçmeler Mahallesi, Kızılkum mevkii, 2518 parsel üzerinde Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından yapılması planlanan ‘Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devremülk (205 odalı otel ve 1407 adet devremülk-konut)projesi” ile ilgili olarak verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir’ kararının belirtilen açılardan uygun olmadığı,’ sonucuna varılmıştır.”

NE OLMUŞTU?

Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi Kızılkum Mevkiinde Sinpaş Gayrimenkul Yat.  Ort. A.Ş.  tarafından yapılması planlanan “Marmaris Kızılbük  Resort  Otel  ve Devremülk”  projesine 14 Temmuz’da “ÇED gerekli değildir” kararı verilmişti.

Kızılbük Thermal Resort Otel ve Devremülk projesi için verilen “ÇED gerekli değildir” kararının iptali için Eylül ayında Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerince, Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Marmaris Kent Konseyi’nce açılan davanın bilirkişi keşfi 30 Aralık’ta yapılmıştı. 7 kişilik akademisyen ve uzmanlardan oluşan heyetin hazırladığı rapor, 11 Şubat’ta Muğla 3. İdare Mahkemesi’ne teslim edildi.

53 sayfalık bilirkişi raporu ile davaya konu iddiaların haklılığı onandı ve bilirkişi heyeti “ÇED gerekli değildir” kararının uygun olmadığını oy birliği ile Mahkeme Heyetine sundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.