STAJYER ÖĞRETMENLER YEMİN ETTİ

STAJYER ÖĞRETMENLER YEMİN ETTİ
24 Kasım Öğretmen Günü, Muğla’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde Vali Amir Çiçek, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Yavuz Özfidan, Muğla...

24 Kasım Öğretmen Günü, Muğla’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde Vali Amir Çiçek, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Yavuz Özfidan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve öğretmenlerin katılımı ile kutlandı. Törende stajyer öğretmenler mesleğe başlama yemini ederken, emekli öğretmenlere de teşekkür belgesi verdi. 

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, 24 Kasım 1928’de, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gün olduğunu açıkladı. Ekinci, “Öğretmenlik mesleği tüm mesleklerin piridir. Her türlü mesleğin toplumdaki bireylere kazındırılmasında öğretmenler sayesinde olmaktadır. Öğretmenler toplumun tüm kesimlerine yol gösteren birer önderdir. Öğretmen mesleğini fedakârca, aşkla ve şevkle yapar. Çağımız bilgi çağı ve bilginin kaynağı da siz değerli öğretmenlerimizsiniz. Türkiye iyi yetişmiş, genç ve dinamik nüfusu ile çağdaş toplumlar seviyesine çıkma yolunda kararlı adımlar ile ilerliyor. Bu başarıda katedilen en büyük başarı fedakârca görev yapan siz değerli öğretmenlerimize ait. Bu vesile ile başta ebediyete intikal etmiş başta başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

Vali Amir Çiçek ise 1981 yılından bu yana 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün kutlandığını belirterek, “Öğretmenlerimiz şunu düşünmesinler. Sadece yılın bir günü 24 Kasım tarihlerinde günümüz kutlanıyor gibi bir düşünceye kapılmasınlar. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenliğe ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi olması vesilesi ile özellikle bu açıdan çok önemlidir. Türkiye’nin güçlü bir ülke olmasını hepimiz istiyoruz. Güçlü bir Türkiye, geleceğin Türkiye ancak ve ancak insan kaynağı ile olur. Eğer iyi bir insan yetiştirmek istiyorsak bunun kaynağı öğretmendir. Öğretmenlik mesleğinin başında olan var, yıllarını veren öğretmen arkadaşlarımı var. Bun mesleğin mutluluk veren yanı her şeyden önce öğretmenlik mesleğinin o kutsallığındadır. Vicdanı, hür, fikri hür, Cumhuriyet’e sahip çıkan insanlar yetiştirebiliyorum diyorsanız mesleğinizin değeri burada ölçülür. Her mesleğin olduğu gibi öğretmenlik mesleğinin de zorlukları elbette var. Bu mesleğin zorluklarını kolaylaştıran şey, inanmak ve Türkiye sevdalısı olmaktır” dedi.

Konuşmaların ardından mesleğe yeni adım atmış, stajlarını tamamlayan genç öğretmenler yemin etti. Ardından meslekten emekli olan öğretmenlere Vali Amir Çiçek tarafından Türk eğitimine verdikleri hizmetler nedeniyle teşekkür bölgesi verildi.

Bu haber toplam 475 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.