TESİS YIKILACAK HALK PERİŞAN OLACAK

TESİS YIKILACAK  HALK PERİŞAN OLACAK
Tesis 4 Milyon Liraya Mal OlduMUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen “Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından yürütülen ihalenin iptali ile ilgili dava 09.07.2015...

Tesis 4 Milyon Liraya Mal Oldu

MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen “Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından yürütülen ihalenin iptali ile ilgili dava 09.07.2015 tarihinde, İmar Planıyla ilgili açılan dava ise 22.12.2015 tarihinde sonuçlanmıştır. Yerel Mahkeme tarafından İmar Plan değişikliğinin ve Arıtma Tesisi için yapılan ihale işleminin iptallerine karar verilmiştir. Ancak, Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü olarak bölge için önem arz eden tesisin yıkılmaması için bir üst mahkemeye itirazda bulunmuştur. Bahsi geçen tesis şuanda, Atıksu Biyolojik Arıtma Tesisi 6 bin 630 metreküp gün kapasiteye sahiptir. Yaklaşık 4 Milyon TL’ye bulan Tesis bedelinin yüzde ellisi İller Bankası tarafından hibe edilmiş olup geri kalan yüzde ellisi ise MUSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından ödenecektir” dedi.

Kamu Yararı Hiçe Sayılıyor

Kamu yararı ve söz konusu Atıksu Arıtma Tesisin bulunduğu Ortakent Yahşi Mahallesinin kış mevsimindeki nüfusu 14 bin iken, yaz mevsimindeki nüfusu ise 30 bine ulaştığı göz önüne alınırsa mahallenin alt yapı anlamında bu tesise ihtiyaç vardır. Tesisin yıkılması durumunda ilerleyen süreçte sağlık açısından da vatandaşlarımızı tehdit altına alma ihtimali bulunmaktadır.  Ayrıca şuanda bölge halkı ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından da evsel bağlantılarının yapılması ve aktif olarak kullanılması için müdürlüğümüze talep gelmektedir. Bölgede şuanda mevcut durumda sadece Ortakent köy mevkii paket arıtma tesislerine bağlıdır. Bölgenin diğer mahallelerinde kanalizasyon şebeke hattı bulunmamaktadır. Tesisin mahkeme sürecinin ardından mevcutta bulunan ve kapasitesi yetersiz gelen paket arıtmalar devre dışı kalacak olup bu bölgede yeni tesise bağlanacaktır. Söz konusu bölgenin kanalizasyon şebeke hattı ve terfi merkezleri de arıtma tesisi ile eş zamanlı olarak yapılarak yüzde 70’i tamamlanmış durumdadır. Tesis devreye alınamadığı için bu hatlarda kullanılamamakta ve parsel bağlantıları da yapılamamaktadır. Ayrıca haberde bahsi geçen rüzgar yönünde evlerin olduğu konusuyla ilgilide tesislerde bu konu üzerinde koku giderim üniteleri yapılarak çözüme kavuşturulması planlanmaktadır” dedi.

Ülgen “Sonuç olarak; takdir yüce mahkemelerimiz de olmak üzere, toplum sağlığıyla direk alakalı, turizm bölgesi adına hayati önem arz etmektedir. Aynı zamanda tesisin açık olarak da kamu kaynağı kullanılarak yapılan bu tesisin kamu yararı göz önüne alınarak mahkemelerimizce karar verileceğine inancımız tamdır. Yüce mahkemelerimizin vereceği karara saygı duyarak bölgenin ihtiyacı için tekrardan planlama yapabileceğimizi belirtmek isterim” dedi.

Bu haber toplam 1177 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.