Üç İlçe Ortak Tanıtım Yapacak

Üç İlçe Ortak Tanıtım Yapacak
Mustafa İnci- Bodrum, Fethiye ve Marmaris belediye başkanları tarafından oluşturulan turizm konseyi Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka mahallesinde...

Mustafa İnci- Bodrum, Fethiye ve Marmaris belediye başkanları tarafından oluşturulan turizm konseyi Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka mahallesinde toplandı. Muğla Valisi Amir Çiçek’inde katıldığı konsey toplantısında 2016 turizm sezonu öncesi yapılması gerekenler konuşuldu. Bodrum, Marmaris ve Fethiye ilçeleri yurt dışı fuarlarında ortak tanıtım yapma kararı aldı. Muğla Valisi Amir Çiçek “ Gelecek yılın turizmini şimdiden planlamalıyız” dedi.

Turizm Konseyi Toplandı

Muğla’da geçtiğimiz aylarda Bodrum, Marmaris ve Fethiye Belediye Başkanları tarafından oluşturulan Turizm Konseyi Akyaka’da toplandı. Konsey toplantısına Muğla Valisi Amir Çiçek, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi,  Ticaret Odaları, Deniz Ticaret Odaları, Seyehat Acenteleri ve Esnaf Odaları temsilcileri katıldı.  Krizler Devletlerarasında Çözülür

Muğla Valisi Amir Çiçek gazetecilerin Rusya ile yaşanan kriz turizmi olumsuz etkiler mi? Sorusuna “ Bu krizin Muğla ile bir alakası yok. Devletlerarasında  bu krizler çözülür. Çözülmesini umut ediyoruz” dedi. Vali çiçek “ 2016 turizm sezonu önlemlerini şimdiden almalıyız. Alınması gereken tedbirleri konuşmalıyız. Turizm Konseyi Bodrum, Marmaris ve Fethiye adı üzerinde odaklanmış ama bizim 13 ilçemiz ve Muğla genelinde genel bir konsept olarak devam ederiz. Çok uzun vadede değil, kısa vadede önümüzdeki 2016 turizm yılında uygulamaya geçilecek. Muğla’nın genelde turizm envanterlerini ve destinasyonlarını dikkate alarak onu iyi bir ekip ile araştırıp projelendirerek Bakanlık, Valilik, Yerel Yönetimler ve özel sektör olmak üzere bu projeler ortak akılla ve uygulamaya konulması gerekir. Aksi takdirde konuştuklarımız raflarda ve dosyalarda kalır ve uygulanmaz. Görüyorum ki uygulamalardaki ortak aklı harekete geçirecek güçler ve dinamikler burada var” dedi.

Birliktelik Çok Önemli

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, aylar önce oluşturulan bu birlikteliğin ne kadar gerekli olduğunu ve geleceğe yönelik de sorunlarımız ile ilgili hedefi daha iyi noktalara taşıyabilmek için anlamlı bir birliktelik içinde oldukları açıkladı Acar, “Bu birliktelik ve oluşturulan konseyin diğer bölgelerimize de örnek olacağını düşünüyorum. Sayın valimize şükran borçluyum. Aralık aylında sektör ile ilgili yapacağınız toplantıların standardın yükseltilmesi içinde bulunduğumuz ortamda geleceğe yönelik, geriye bakmadan, nelerin hedeflenip, kısa orta vadede neler yapılabileceği konusunda müspet bilgiler verdiniz. Bu işin lokomotifleri bizleriz. Sizler başımızda olduğunuz sürece inşallah Muğla bölgemize çok daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum” dedi.

Üç İlçe İyi Çalışmalar Yaptı

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise Fethiye, Marmaris ve Bodrum olarak iyi çalışmalar yaptıklarını söyledi. Kocadon, “Gelinen noktada Muğla ekonomisin en büyük lokomotifinin turizm olduğun gördük. Eğer turizmde bir aksama olursa zincirin halkaları gibi birbirine geçmiş turizmden hayvancılık ve tarım sektörüne kadar büyük yaralar alacağımıza inanıyorum. Eğer esnafımız para kazanıyorsa Muğla’nın bu güzellikleri bir anlam taşımıyor. Her şeyin başı ekonomik güç. Bunun için bizler aldığımız kararda Bodrum’u Marmaris’i, Fethiye’si, Dalaman’ı ve Datça gibi ilçelerimizde ‘Ben’ fikrinden çıkıp ‘Biz’ fikrine dönme zamanımızın geldiğine inandık” dedi.

Üç Kafadar Yola Çıktık

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, üç kafadar yola çıkarak öyle Donkişotluk yapmak gibi bir niyetlerinin olmadığının altını çizdi. Saatcı, “Bizler bir paylaşım kültürünün oluşabileceğini, siyasi parti ayrımlarının insanların bir araya gelmesinin engel olmayacağını net bir şekilde ortaya koymaya çalıştık. Bizlerin turizm pastasını büyütmenin dışında hiçbir amacımız yok. Pasta büyür ise Muğla’daki herkesin cebine üç veya beş kuruş fazla para girer düşüncesi ile hareket ediyoruz. Hiçbir kurumun karşısında ya da yanında değiliz. Tek ölçeğimiz Muğla’ya gelecek olan bir fazla turisti yakalayabilme, bir dolar fazla Muğla’ya girdi sağlayabilmek” dedi.

ak istiyorum” dedi.

Bu haber toplam 484 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.