Uğur Mumcu Bu Yazı Yüzünden Mi Öldürüldü

Uğur Mumcu Bu Yazı Yüzünden Mi Öldürüldü
Uğur Mumcu, 24 Ocak1993 günü bir suikaste kurban gitti. Bugün Mumcu’nun ölümünün üzerinden  23  yılı geçti. Uğur Mumcu cinayeti halen aydınlatılamayan...

Uğur Mumcu, 24 Ocak1993 günü bir suikaste kurban gitti. Bugün Mumcu’nun ölümünün üzerinden  23  yılı geçti. Uğur Mumcu cinayeti halen aydınlatılamayan ve kamuoyunda akıllarda pek çok soruyu bırakan bir cinayetti. Yaşamının son dönemde yaptığı çalışmalarla terör örgütünün ölüm lsitesine girmişti. 7 Ocak 1993 yılında yazdığı yazı günümüze ışık tutar nitelikte. Ardı ardına tırmanan terör olayları, Ortadoğu’da sönmek bilmeyen yangınlar ve çaresizlik içinde şehit olan ağabeyi Orçun Münyas’ın fotoğrafına sıkıca sarılarak feryat eden Elifler…

***

Mumcu yaşamının son günlerinde Kürt sorunu üzerine çalışıyordu. Mumcu, suikasttan iki hafta önce önemli bir yazı yazmıştı. Yazıda Barzani ailesi ile MOSSAD ilişkisi anlatılıyordu. Eğer Mumcu öldürülmeseydi bu konudaki araştırmasını derinleştirerek yayınlayacaktı.

Uğur Mumcu’nun 7 Ocak 1993 tarihinde yayınladığı yazısında ilginç noktalara değinmişti. “Ortadoğu’nun karanlık bir kuyu olduğu her gün biraz daha anlaşılıyor. Kanıtlanan son ilişki MOSSAD-Barzani ilişkisidir. MOSSAD, İsrail ‘in gizli istihbarat örgütüdür. Bu örgütün, Kürt lideri Molla Mustafa Barzani ile ilişkileri olduğu söylense daha önce kim inanırdı? Barzani ‘nin CIA ile ilişkisi artık belgelendi. Kimse bu ilişkiye, “Hayır olmadı” diyemiyor. CIA-Barzani ilişkileri biliniyordu da MOSSAD-Barzani ilişkileri bilinmiyordu. MOSSAD’ ın Barzani ile ilişkileri Londra ve Sydney’de yayınlanan “Israel ‘s Secret Wars-A History of Israel’s Intelligence Services” adli kitapta sergileniyor. Kitap, İngiliz The Guardian gazetesinde 1984 yılından bu yana Tel-Aviv muhabirliğini yapan Ian Black ve Washington’daki Brooking Enstitüsü’nde çalışan öğretim üyesi Benny Morris tarafından yazılmış. Kitapta MOSSAD-Barzani ilişkileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve MOSSAD yazışmalarına dayanılarak açıklanıyor. Önsözde, kitabın yayından önce İsrail ordu yetkilileri tarafından da incelendiği yazılıyor.”

Herkesin bildiğiancak dillendiremediği bu ilişkiyi gözler önüne seren Mumcu bu günlere ışık tutuyor. PYD’nin ABD güdümünde olduğunu da görmemizi kolaylaştırıyor. Bölgede her zaman paralı asker olarak görülen güçler kim dolar verirse onunla çalışmaya hazır bekliyor.

* * *

“Kitapta 1967 Arap-İsrail Savaşı ‘ndan sonra, MOSSAD ‘ın Kürtlerle ilişki kurduğu (sayfa.327), Mısırlı ünlü gazeteci Hasan el-Heykel’in İsrailli subayların Kürtler aracılığıyla Irak ‘tan radyo bağlantıları kurduğunu 1971 yılında açıkladığı anlatılıyor.

1969 yılı Mart ayında Kerkük petrollerine yapılan saldırının da İsrail tarafından yapıldığı açıklanıyor. 1972 yılında imzalanan Sovyet-Irak Dostluk Antlaşması ‘ndan sonra İran Şahı ABD Başkanı Nixon ile gizli görüşme yapıyor; bu gizli görüşmeden sonra CIA tarafından “Kürdistan Demokratik Partisi”ne üç yıl içinde 24 milyon dolar gönderiliyor. Barzani ‘nin Irak rejimine karşı ayaklandığı yıllarda, ABD-İsrail-İran üçlüsü bu ayaklanmayı destekliyor. Barzani-ABD ilişkileri, ABD Dış işleri eski bakanı Henry Kissinger eliyle yürütülüyor. MOSSAD-Barzani ilişkileri de İsrail ‘in Tahran ‘daki askeri ateşesi Yaakov Nimrodi (MOSSAD Ajanı) aracılığı ile gerçekleşiyor. Nimrodi ‘nin üstlendiği görev ilginç: Nimrodi Sovyet silahlarının Barzani ‘nin eline geçmesinde rol oynuyor. (sayfa. 328-329) Kitapta, MOSSAD’dan Kürtler ‘e 50 milyon dolar para verildiği, ABD kaynaklarına dayanarak açıklanıyor. (sayfa.328)”  Daha dün Irak’tan Türkiye’ye petrol akışı durdu. Bölgesel Kürt Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Kerkük-Yumurtalık Boru Hattına Şanlıurfa il sınırları içinde yapılan saldırı nedeniyle dün geceden itibaren Türkiye'ye yönelik petrol sevkiyatının durduğunu açıkladı.

Bölgesel Yönetimin, Kerkük-Yumurtalık boru hattına Şanlıurfa’da düzenlenen saldırı sonrası petrol akışının durduğunu açıklamasının ardından Türkiye resmi makamları tarafından henüz konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

* * *

Mumcu o gün yayınlanan yazısında 70’li yıllarda başlayan bu ilişkilerin devam edip etmediğini sorguluyordu. “70 ‘li yıllardaki bu ilişkiler bugün sürüyor mu? Kitaba göre sürüyor. “Körfez Savaşı sırasında Irak ‘ın attığı Scud füzelerinin Tel-Aviv’e düşmesi üzerine bu ilişkiler yeniden başladı. (sayfa.521) Baba Molla Mustafa Barzani ile kurulan ilişkiler, simdi de oğul Mesud Barzani ile sürüyor.

MOSSAD, Barzani’ye Avrupa kahvelerinde çekler vererek bu desteği sürdürüyor. Kitapta, Mesud Barzani’nin İsrail ‘e gizlice giderek yardım istediği yazılıyor. Bu ilişkiler sürüyor ve anlaşılıyor ki daha da sürecek… Gizli yollarla sürecek, açık yollarla sürecek… İlgi belli… İlişki de belli… Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD ‘ın Kürtler arasında? Yoksa CIA ve MOSSAD, antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi? ” günümüzde de durum çok farlı değil. Bölge üzerine ABD ve Rusya’nın yanı sıra İsrail’de istihbarat örgütleri ile emellerine ulaşmak için paralı asker olarak gördükleri unsurları el altından kullanmaya devam ediyor. Bölgenin sıcak havası şimdiden ülkemizi etkisi altına aldı. Bölgede asıl hedef Sevr anlaşmasındaki sınırları gerçekleştirebilmek.  

Bu haber toplam 1488 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.