YATAĞAN’DA AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

YATAĞAN’DA AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI
5 Nisan Avukatlar Günü, Muğla’nın Yatağan ilçesinde de kutlandı. Yatağan Baro İlçe Temsilciliği tarafından Anıta çelenk sunulmasının ardından Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kutlama törenine, Yatağan Cumhuriyet Başsavcısı Alper Çetin, Jandarma komutanı Murat Kılıçarslan, Emniyet Müdürü Adil Haçan, İlçe temsilcisi Av. Nüket Katırcı ve avukatlar katıldı.

Yatağan Baro İlçe Temsilcisi Av. Nüket Katırcı Balkaya,  burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bizlere onurlu mesleğimizi yapabileceğimiz bir vatan ve cumhuriyet bırakan başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, vatanı için canını feda etmeyi göze alan aziz şehitlerimize, yaşadığımız deprem felaketinde hayatlarını kaybeden meslektaşlarımıza, yurttaşlarımıza, ülkemizin hukuk devleti olması yolunda ömrünü adayan ve bu uğurda yaşamını yitiren hukukçularımıza; bir kez daha minnet, rahmet ve saygılarımızı sunuyoruz.

5 Nisan Avukatlar Gününde, deprem felaketinde kaybettiğimiz on binlerce yurttaşımızın ve 121 meslektaşımızın acısını bir kez daha yüreklerimizde hissediyoruz. Hayatlarını ve yakınlarını kaybeden; evleri, ofisleri yıkılan meslektaşlarımızı bir an bile unutmadan; enkaz altından çıkarılan avukatlık cübbelerini yeniden giyebilecekleri, adalet mücadelesini kaldığı yerden sürdürebilecekleri bir ortamın sağlanabilmesi için bizler canla başla çalışmaya devam ediyoruz.   

Geçtiğimiz yıl “Avukatlar Günü’nü kutla(ya)mıyoruz” dememize sebep olan, mesleğimizin sorunlarının çözümü için somut tek bir adım atılmamışken, mevcut sorunların üzerine deprem felaketinin yarattığı çok ağır ve yeni sorunlar eklenmiş durumdadır. Yaşanan afet sonrası depremden ağır şekilde etkilenen illerimizde avukatlık faaliyetini fiilen sürdürmek şimdi çok daha zor bir hale gelmiştir. Deprem bölgesindeki Barolarımıza kayıtlı 17.964 avukat ve 3.762 stajyer avukat meslektaşımız, depremin sonuçlarından doğrudan etkilenmiş; 10 bine yakın meslektaşımızın ev ve/veya ofislerinde ağır hasar meydana gelmiştir.

Başta deprem bölgesi olmak üzere, yurttaşlarımızın adalete erişim haklarının güvencesi, dün olduğu gibi bugün de avukatlardır. Bunun yanında güçlü bir savunma makamının, bağımsız yargının ve adil yargılanma hakkının teminatı da avukatlardır. 

Depremden etkilenen tüm meslektaşlarımızın, avukatlık mesleğinin onuruna uygun olarak mesleklerini tekrar icra edebilmeleri ve mesleğimizin bugüne kadar her mecrada dile getirilen köklü sorunlarının bir savunma reformu ile çözümü için TBB’ nin ve tüm Baroların mücadelesi birlikte ve tam bir kararlılık içerisinde devam edecektir.

Yaşanan deprem felaketinin yaralarını sarma uğraşı içinde olduğumuz bu dönemde; mesleğimizin, hepimizin yakından bildiği ve her gün artan sorunlarını tek tek saymak istemiyorum. Ancak, savunma mesleğinin en kutsal mesleklerden biri olduğunun bilinciyle, savunmayı savunmak konusundaki ısrarlı tutumumuz ile mesleğimizin onurunu ve kurallarını her zaman koruyacağımıza dair verdiğimiz sözümüzü asla unutmayacağız.

Mesleğimizin içerisine sokulduğu ağır sosyo-ekonomik koşulların, avukata dönük şiddet olaylarındaki artışın ve önümüze çıkartılan her türlü engelin, özünde vatandaşın en temel hakkı olan savunma hakkına yönelik olduğunu bir sefer daha altını çizerek hatırlatmak isteriz. 

Savunma makamı, tüm bu olumsuz koşullara rağmen dün olduğu gibi bugün de yurttaşlarımızın yanında yer alarak hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını koruma, yargılamanın adil bir şekilde gerçekleşmesini sağlama görevlerini yerine getirmeye devam edecektir.

Onlarca kez yıkıma uğramış bu coğrafyada; acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak; her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla, gururla icra edebilmelerini sağlayana kadar kararlılıkla hareket etmeye devam edeceğiz.

Bilinmelidir ki dünyada yargıya ve adalete olan güven duygusu ancak avukatların yargı içindeki yerinin güçlenmesi ile mümkündür. Avukatın katkısının olmadığı yerde adalete güven azalır.

Yine bilinmelidir ki, siyasete güven de ancak hukuku etkin kılarak sağlanabilir. Bu kapsamda avukatlar önümüzdeki seçimlerin güvenliğinin en etkin ve önemli unsuru olacaktır. 

Geçtiğimiz yıl gerek deprem felaketi gerekse başka sebeplerle kaybettiğimiz tüm meslektaşlarımızın anısı önünde saygı ile eğilerek ; Güven duygusunu ve adalet inancını umutla yeniden büyütecek olan meslektaşlarımızın Avukatlar Günü kutlu olsun’

HABER: SERDAL KAYHAN

Bu haber toplam 1045 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.