Yeni zamla emekliye ne kadar yatacak? Yeni tablo ortaya çıktı

Yeni zamla emekliye ne kadar yatacak? Yeni tablo ortaya çıktı
Emeklilere yapılan yeni zamlarla beraber hesaplara yatacak tutarlarda da değişiklik oldu. Yeni tabloyla beraber yatacak maaş miktarları da belli oldu. Ayrıntılar haberimizde...

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, SSK, Bağ-Kur emekli zammı yüzde 49,25'e yükselirken, Haziran-Temmuz dönemi için en düşük emekli maaşı da 10 bin TL olarak uygulanacak. Ocak ayı emekliye ek zam farkı hesaplara yattı. Şubat ayında emekli maaşları zamlı olarak doğrudan ödenecek. Kim ne kadar alacak? İşte yeni kök maaş tablosu dahil hesaba yatacak tutarlar...

EMEKLİ MAAŞI EK ZAM FARKI HESAPLARA YATTI

TÜİK'in açıklamasıyla 6 aylık enflasyon yüzde 37,57 olurken, kanun gereği bu rakam refah payı hariç SSK, Bağ-Kur emekli maaşı zammı oldu. Memur ve memur emeklileri yüzde 15'lik toplu sözleşme nedeniyle yüzde 49,25'lik bir zam aldı. Öte yandan asgari ücret yüzde 49,11'lik artışla 11 bin 402 liradan 17 bin 2 liraya yükseldi.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile işçiler ve memur emeklileri arasında yüzde 11-12'lik bir zam farkı oluştu. Hükümet Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bir çalışma yaptı ve aradaki zam farkı giderildi. Tüm emeklilerin maaş zammı yüzde 49,25'e eşitlendi.

SSK, Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 37,57 + 11,68

Memur emeklisi zammı: Yüzde 49,25

Asgari ücret zammı: Yüzde 49,11

En düşük emekli maaşı ise 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltildi. Kanun teklifi Meclis'te yasalaştı ve Resmi Gazete'de yayımlandı. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları yüzde 37,57'lik zamma göre ödendi. Ek zam düzenlemeleri ile oluşan maaş farkları ayrıca ödendi.

SSK emekli maaşı ek zam farkı 6 Şubat Salı günü,

Bağ-Kur emekli maaşı ek zam farkı 7 Şubat Çarşamba günü bugün ödendi.

YÜZDE 11,68'LİK EK ZAM İLE KÖK MAAŞ TABLOSU DEĞİŞTİ

Emekli maaşları hesaplanırken kök maaş hesabı yapılıyor. Önce kök maaşa belirlenen zam oranı uygulanıyor. Ardından yaklaşık yüzde 4'lik ilave bir ödeme daha yapılıyor. Eğer bu rakam en düşük emekli maaşından az kalırsa Hazine desteği ile bu maaş 10 bin liraya tamamlanıyor.

Yüzde 11,68'lik refah payı ile SSK, Bağ-Kur emekli zammı yüzde 49,25'e yükseldi.

Emekliler maaş farklarını da hesaplarında gördü. Artık doğrudan Şubat ayında ek zam dahil net maaşlarını hesaplarında görecekler.

ŞUBAT AYI ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Emekli maaşları tahsis numarasının son hanesine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı SGK tarafından yatırılıyor. SSK'lı emekliler her ayın 17-26'sı arasında, Bağ-Kur'lular ise her ayın 25-28 arasında emekli maaşı ödemesini alıyor.

Emekli maaşı ödemesi tarihi Cumartesi gününe rastlayan hak sahiplerinin ödemesi Cuma, Pazar gününe rastlayanların ödemesi ise Pazartesi yapılıyor. (HABER MERKEZİ)

Kaynak:VATAN

Bu haber toplam 461 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.