Zeytin Yasa Tasarısı

Zeytin Yasa Tasarısı
Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Meclise sunulan zeytincilik kanunu tasarısına yönelik tepkiler sürüyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı...

Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Meclise sunulan zeytincilik kanunu tasarısına yönelik tepkiler sürüyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,“Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasına dair Kanun Tasarısı” başlığını taşıyan düzenlemenin zeytinciliğin geleceğinin heba olmaması için geri çekilmesini isteyerek,“hangi amaçla olursa olsun zeytinliklerin tahrip edilmesi önlenmeli, zeytinliklerimiz korunmalıdır” çağrısında bulundu. Tasarı, anavatanı Anadolu kabul edilen zeytini doğduğu topraklarda öldürecek düzenlemeler içeriyor.

ZEYTİNLİKLERDE ELEKTRİK ÜRETİLECEK, MADEN ARANACAK

Konuyla ilgili bir açıklama yapan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Meclis'e sunulan tasarıya göre 25 dekarın altındaki işletmelerin zeytinlik arazi olarak kabul edilmediğine dikkat çekerek, “Zeytin Kanununda sadece zeytinyağı fabrikaları ile küçük ölçekli tarımsal sanayi işletmelerinin kuruluşu Bakanlığın iznine tabi iken kapsam genişletilmiştir. Büyüklüğü 25 dekarın altındaki zeytinlik alanları jeotermal kaynaklı teknolojik sera yatırımları, madencilik faaliyetleri, elektrik üretimine yönelik yatırımlar, petrol ve doğalgaz arama ve işletme faaliyetleri, savunmaya yönelik stratejik ihtiyaçlar, doğal afet sonrası ortaya çıkan geçici yerleşim yeri ihtiyacı, yol altyapı ve üstyapısı faaliyetlerinde bulunacak yatırımlara açık hale getirilmiştir” dedi.

25 DEKARIN ALTINDAKİ ZEYTİNLİKLER HER TÜRLÜ FAALİYETE AÇILACAK

Zeytinlik sahalarda yapılacak yatırımların uygunluğuna, oluşturulacak olan 'Zeytincilik Sahaları Koruma Kurulu'nun karar vermesinin öngörüldüğünü kaydeden Bayraktar, 25 dekarın altında kalan alanlar her türlü arama ve işletme faaliyetlerine açık hale geldiğini vurguladığı açıklamasında, “Bugün ülkemiz zeytinciliği büyük bir gelişme içerisindedir. 2000 yılında toplam 97 milyon 770 bin ağacımız varken, 2013 yılında ağaç sayımız yüzde 70,8 artışla 167 milyon 30 bin adede ulaşmıştır. Hükümetimiz tarafından zeytincilikte dünya ikinciliği hedefi konulmuştur. Bu hedef doğrultusunda zeytin için verilen destekler ve yapılan yatırımlarla büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Söz konusu Kanun Tasarısı, ülkemizin zeytincilikte dünya ikinciliği hedefiyle örtüşmemektedir”görüşünü dile getirdi.

'ÜRETİCİLER MAĞDUR OLACAK, SEKTÖR BÜYÜK ZARAR GÖRECEK'

Tasarıyla getirilecek değişiklik sonucu, önemli bir tarım, sanayi, ticaret ve istihdam alanı olan zeytincilik sektörünün büyük ölçüde zarar göreceğinin altını çizen Bayraktar, bu durumda geçimini zeytinliklerden sağlayan üreticilerin de mağdur olacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Zeytinlik alanlarda arama işlemleri tamamlandıktan sonra bu alanlar yeniden tarıma kazandırılmaya çalışılsa bile, tarımı bırakan, üretimden uzaklaşan üreticilerin yeniden tarıma dönmesi mümkün görülmemektedir. Zeytin yetiştirilen alanlarda yapılacak faaliyetler nedeniyle doğal yapısı bozulan toprağın verim gücü düştüğü gibi, toprak ve su erozyonuna açık hale gelecek, çölleşme riski daha da artacaktır. 1 cm kalınlıktaki bir toprağın oluşabilmesi için en az bir asır geçmesi gerektiği dikkate alındığında telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır. Çimento fabrikasından çıkan tozların zeytin ağaçları üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla yapılan bir araştırmada, filiz boylarının, yaprak sayısının, tane iriliğinin ve yağ miktarının azaldığı tespit edilmiştir. Her ne kadar bacalarda filtre kullanılsa da olumsuz etkileri önlemek pek de mümkün olmamaktadır.”

'TASARI GERİ ÇEKİLMELİ, ZEYTİNLİKLERİMİZ MUTLAKA KORUNMALI'

İstihdam başta olmak üzere, ülke ekonomisinin de tasarıyla yapılması düşünülen değişikliklerden olumsuz etkileneceğine vurgu yapan Bayraktar, açıklamasında ayrıca şunları dile getirdi: “Ülkemiz en büyük harcamalarından birini bitkisel yağ ithalatı için yapmaktadır. 2013 yılı itibarıyla yağlı tohum, ham yağ ve yağlı tohumların işlenmesi sonucu arta kalan küspelerin ithalatı için ödenen döviz miktarı da 3,6 milyar dolardır. Bitkisel yağ açığımızın kapatılması ve ödediğimiz döviz miktarının azaltılması için zeytincilik oldukça önem taşımaktadır. Bitkisel yağ açığımızın kapatılmasında zeytinyağı önemli bir ürün konumundadır. 3573 sayılı Kanun ile ilgili değişiklik talepleri muhtelif tarihlerde TBMM'ye gelmiş ve her seferinde sağduyu galip gelerek değişiklik talepleri reddedilmiştir. Zeytinciliğimizin geleceğinin ve son yıllarda yapılan büyük yatırımların heba olmaması açısından, söz konusu kanun tasarısı geri çekilmeli, hangi amaçla olursa olsun zeytinliklerin tahrip edilmesi önlenmeli, zeytinliklerimiz korunmalıdır.”

Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.