Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 25 Ekim 2021 43 Görüntüleme

MUÇEV’DEN KARACASÖĞÜT AÇIKLAMASI

MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi, Muğla’nın Marmaris ilçesinde yapılan yat limanı projesi çalışmalarında denize dökülen betonların tepkiye neden olmasının ardından yazılı basın açıklaması yayımladı. MUÇEV yayımladığı açıklamada, “Yapılan kapasite artırım çalışmaları ile körfezde düzensiz olarak çapa atan, deniz ve görüntü kirliliği yaratan ve deniz dibi canlılarının yaşam alanlarına zarar veren teknelere yanaşma yeri sağlayarak tekne ile gelen misafirlere daha güvenli ve kaliteli hizmet sunmak, atık alım tesisi ile de deniz kirliliğinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir” denildi.

MUÇEV tarafından Muğla’nın Marmaris ilçesi Karacasöğüt Koyunda yapılan projeyle ilgili çıkan haberlere ilişkin yazılı basın açıklaması yayımlandı. MUÇEV yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Son günlerde bazı yayın organlarında kurumumuzun adı da dahil edilerek çıkan asılsız, mesnetsiz ve gerçeği yansıtmayan haberlerde, ‘MUÇEV’in Marmaris İlçesi, Karaca Mahallesi, Söğüt Mevkii’nde yüzer iskele montaj çalışmalarına başlamış olduğu tekne bağlama iskelesinin usulsüz genişletildiği, yat limanına dönüştürüleceği, proje alanının antik liman olduğu, yapılacak olan iskele ile bölgede 500-600 teknenin bağlanacağı ve inşaat yasağı döneminde çalışmaların başlatıldığı’ iddia edildiğinden, gerekli düzeltme yapılarak kamuoyunu bilgilendirmek zarureti doğmuştur.

Muğla İli, Marmaris İlçesi, Karaca Mahallesi, Söğüt Mevkii’ndeki tekne bağlama iskelesinin, 60 teknelik olan kapasitenin 187 tekneye çıkarılması ile ilgili kapasite artırım projeleri, yetkili birimler tarafından onaylanmış ve ilgili kurumlardan tüm izinler alınmıştır. Bahsi geçen tekne bağlama iskelesi, bölgedeki tek atık alım tesisini bünyesinde barındırmakta olup, kurumumuz tarafından işletilmektedir.

‘DENİZ KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEDEFLENMEKTEDİR’

Söz konusu bölgede düzensiz olarak demir atan tekneler, deniz dibi canlılarının yaşam alanlarına zarar vermekte olup, ayrıca görüntü ve deniz kirliliğine de neden olmaktadır. Yapılan kapasite artırım çalışmaları ile körfezde düzensiz olarak çapa atan, deniz ve görüntü kirliliği yaratan ve deniz dibi canlılarının yaşam alanlarına zarar veren teknelere yanaşma yeri sağlayarak tekne ile gelen misafirlere daha güvenli ve kaliteli hizmet sunmak, atık alım tesisi ile de deniz kirliliğinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

‘İSKELENİN YAT MARİNAYA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR’

Muğla İli, Marmaris İlçesi, Karaca Mahallesi, Söğüt Mevkii’ndeki tekne bağlama iskelesinin kapasite artırım çalışmaları, vaziyet planı dahil tüm projeler Bakanlık tarafından onaylandıktan ve ilgili kurumlardan tüm izinler alındıktan sonra başlatılmıştır. Kapasite artırımı olan iskelelerin tamamı, dalga kıran yapılmadan yüzer iskele olarak deniz yüzeyi alanda konuşlandırılacak olup,  kıyı kısmında yapılacak olan çalışmaların tamamında ahşap malzemeler kullanılacaktır. İskelenin yat marinaya dönüştürülmesi söz konusu değildir.

Ayrıca, çıkan haberde Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay tarafından ‘sunulan evrakların tam olduğu, yasa gereği tüm prosedürlerin yerine getirildiği ve buna göre ruhsatın verildiği’ beyan edildiği görülmektedir.”

Çalışmaların inşaat yasağının kalkmadan başladığına yönelik iddialarla ilgili MUÇEV, “Bahsi geçen tekne bağlama iskele projesi kapsamında, 15.10.2021 tarihinden önce alanda yürütülen faaliyetler, inşaat yasağının kalkmasının ardından yapılacak olan çalışmalara yönelik malzeme ve ekipman temini yönünde ön hazırlık mahiyetinde olup, kapasite artırım çalışmalarına 15.10.2021 tarihinden itibaren başlanılmıştır” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.