menü reklam
Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 30 Kasım 2020 145 Görüntüleme

Otel ve konaklama tesislerine yeni kısıtlamalar

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliklerine gönderilen genelgeyle Covid-19 kapsamında otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer salonlara da kısıtlama getirildi. Saat 22.00’den sonra müzik yayını yapılmayacak.

Sinem Korkmaz

Coronavirüs tedbirleri kapsamında bazı oteller ve konaklama tesislerinde restoran ve lokantalar için belirlenen kurallara aykırı uygulamalar yapıldığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından Valiliklere yeni bir genelge gönderildi. Genelge kapsamında otel ve konaklama tesisleri sadece kendi müşterilerine hizmet verecek ve 22.00’den sonra canlı müzik hiçbir şartta izin verilmeyecek.

Bazı oteller ve konaklama tesislerinde restoran ve lokantalar için belirlenen kurallara aykırı uygulamalar yapıldığı, şartları taşımayan kişilerin otel veya konaklama tesisi içerisindeki alanlara kabul edildiği ya da kısıtlamaları aşmak adına içerisine konaklama da eklenerek müzikli yemekli eğlence programı paketlerinin satışa sunulduğunun tespit edilmesi üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından Valiliklere yeni bir genelge gönderildi.

Genelgede yeni alınan kararlar kapsamında otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve konaklama tesislerinde sadece konaklama yapan müşterilere yönelik yeme içme hizmeti verebilmelerine, dışarıya paket servisi yoluyla satış yapılmasına müsaade edilmemesine ve saat 22.00’den sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmemesine karar verildi.

Muğla Valiliği resmi internet sitesinden konuyla ilgili duyurulan kararda şu ifadelere yer verildi:

“2020-99 sayılı Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalardan istisna tutulan otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilmelerine, Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların dışarıya paket servisi yoluyla satış yapmalarına müsaade edilmemesine ve bu yerlere yönelik denetim faaliyetlerinin yoğunlaştırılmasına ve etkinliğinin artırılmasına,Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde yapılan bildirimlerle otel ve konaklama tesislerinin kendi kayıtları arasında tutarsızlık olup olmadığının denetlenmesine, Otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer otel salonlarında saat 22.00’den sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmemesine karar verildi.”

KAYITLAR KOLLUK KUVVETLERİNE BİLDİRİLECEK

Öte yandan konaklama yapan müşterilerin kolluk kuvvetlerine bildirileceği karar şu şekilde:

“Özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorundadırlar. “hükmü uyarınca konaklama yapan müşterilerin bildirildiği kolluk birimlerince yapılacak denetimlerde, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığının muhakkak kontrol edilmesine karar verildi.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.