Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika, Yatağan Haberleri 13 Ağustos 2020

Yatağan CHP Kadın Kolları: “Haklarımızdan asla geri adım atmayacağız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yatağan İlçe Kadın Kolları, İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesi ve kadın cinayetlerini protesto etmek için basın açıklaması gerçekleştirdi. İlçe binasında yapılan açıklamada, kadın kolları adına açıklamayı okuyan Yatağan İlçe Kadın Kolları Başkanı Ulviye Kızıldağ, “İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir. Haklarımızdan asla geri adım atmayacağız” dedi.

Haber Merkezi

CHP Yatağan İlçe Kadın Kolları, parti binasında İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesi için basın açıklaması yaptı. Kadın kolları adına açıklamayı okuyan Yatağan İlçe Kadın Kolları Başkanı Ulviye Kızıldağ,  İstanbul sözleşmesinin kırmızı çizgileri olduklarını söyleyerek, “İstanbul sözleşmesi kadının şiddet görmemesi için var. İstanbul sözleşmesi kalacak, siz gideceksiniz” dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANIYOR OLSAYDI BİRÇOK KARDEŞİMİZ YAŞIYOR OLACAKTI”

Ülkede kadınların haklarının yalnızda kağıt üzerinde var olduğunu söyleyen Yatağan İlçe Kadın Kolları Başkanı Ulviye Kızıldağ, “Türkiye’de sosyal devlete ve adalete, ekmek, su gibi bir ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Cumhuriyetimizin ilan edildiği tarihten bu yana, kadınlar olarak elde ettiğimiz tüm haklar bir çırpıda elimizden alınmak isteniyor. Ülkemizde, kadınların hakları ne yazık ki uzun yıllardır yalnızca kağıt üzerinde var. Biz kadınlar elde ettiğimiz haklarımızı bugün hayatın her alanında yaşamak istiyoruz. Erkek egemen iktidar ise hukuken kazanılmış haklarımızı gasp ettiği yetmiyormuş gibi, şimdi de bu hakları tamamen ortadan kaldırmak istiyor. 2011 yılında imzalanan ve kadına yönelik şiddete karşı devletin atması gereken adımları temel alan İstanbul Sözleşmesi, bugün tam olarak uygulanıyor olsa idi birçok kız kardeşimiz yaşıyor olacaktı. Birçok kadın evde ekonomik şiddet görmeyecekti; psikolojik şiddete uğrayıp susmayacaktı ve hatta bu yüzden hayatına son vermeyecekti. İstanbul Sözleşmesi’nin neden biz kadınlar için çok önemli olduğunu kavrayabilmek için öncelikle bu sözleşmenin ne olup ne olmadığını bizi dinleyen tüm kadınların ve erkeklerin çok iyi anlaması ve çevresindekilere anlatması gerekiyor. İstanbul Sözleşmesi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete karşı devletin yapması gerekenleri içeren uluslararası hukuki bir belgedir” dedi.

“EVDE ŞİDDETİN ÖNLENMESİNİ AMAÇLAYAN HUKUKİ BİR BELGE”

“İstanbul Sözleşmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını öngören ve kadına karşı sokakta ya da evde şiddetin önlenmesini amaçlayan hukuki bir belgedir” diyen Kızıldağ, açıklamaya şu şekilde devam etti: “Türkiye Cumhuriyeti altına imza attığı bu sözleşmenin gereklerini yapmak zorundadır. Birilerinin iddia ettiği gibi İstanbul Sözleşmesi yuva yıkmıyor. Sözleşme, bir ailede şiddet gören kadın varsa erkeğin cezalandırılması gerektiğini söylüyor.  Hiçbir dine ya da kültüre aykırı kurallardan bahsetmiyor; çünkü tüm kadınların şiddetten korunmasını amaçlıyor.  Sözleşme; kadınların beyanı nedeniyle erkekleri delilsiz olarak cezalandırmıyor. Sözleşmeye göre kadının beyanıyla yalnızca kadın için acil koruma tedbirleri alınması öngörülüyor. Kısacası; İstanbul Sözleşmesi, rengi, dili, dini, kılık kıyafeti, dünya görüşü ne olursa olsun tüm kadınların şiddet görmemesi için var. Kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olabilmesi için var.”

“MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK VE BİZ KAZANACAĞIZ”

“İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılarla mücadele ediyoruz” diyen Kızıldağ, “Demokrasiyi ortadan kaldırmak isteyen, Cumhuriyet değerlerine savaş açan bu erkek egemen iktidara karşı mücadelemiz artarak devam edecek ve kazanan mutlaka biz olacağız. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, ülkemizde tüm kadınlar haklarını tek tek öğrenip savunana kadar sokak sokak gezeceğiz, anlatacağız, dertleşeceğiz. Haklarımızdan asla geri adım atmayacağız. Kadınların ölmeyeceği, öldürülmeyeceği; hayatın her alanında daha fazla yer alacağı bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz. Bugün neredeyse her gün bir kadının öldürüldüğü, tacize, tecavüze ya da farklı şiddet türlerine maruz kaldığı ülkemizde İstanbul Sözleşmesi, bizim kırmızı çizgimizdir. Bu çizgiyi aşanlara, Sözleşme’yi uygulamak yerine kaldırmak isteyenlere oturdukları koltukları dar edeceğiz. Cesaret biziz, azim biziz, emek biziz, mücadele biziz. Biz kadınlarız; biz her iki kişiden biriyiz. Bu ülkenin onurlu ve mutlu yarınlarının yükseleceği eller, bizim ellerimiz. İstanbul Sözleşmesi kalacak. Siz gideceksiniz” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

reklam