Doktora Meslekten 2 Ay Men Cezası

Doktora Meslekten 2 Ay Men Cezası
Muğla Tabip Odası Genel Sekreteri Cafer Şahin “ Muğla Onur kurulumuz Savaş Demirbilek hakkında meslekten 2 ay men cezası verdi. Bu kararı yüksek onur...

Muğla Tabip Odası Genel Sekreteri Cafer Şahin “ Muğla Onur kurulumuz Savaş Demirbilek hakkında meslekten 2 ay men cezası verdi. Bu kararı yüksek onur kurulumuza göndereceğiz. Son kararı yüksek onur kulumuz verecek” dedi. Prof. Dr. Savaş Demirbilek “ Muğla Tabip Odasının bir yaptırım kararı olamaz. Kararı yüksek onur kurulu verecektir” dedi.

Muğla Tabip Odası, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Cerrahi servisinde görevli Prof. Dr. Savaş Demirbilek'e, 2014 yılında gerçekleştirdiği bir ameliyatta hatalı olduğu gerekçesi ile 2 ay meslekten men cezası verdi.Muğla'nın Menteşe İlçesi'nde yaşayan 14 yaşındaki Ali Said Tuzcu, 2014 yılının Aralık ayında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde apandisit ameliyatı oldu. Çocuk Cerrahi Servisi'nde görevli Prof. Dr. Savaş Demirbilek tarafından ameliyat edilen ve gece rahatsızlanan Ali Said Tuzcu'nun operasyon esnasında sol kasık ana damarının hasar gördüğü yaklaşık 15 saat sonra yapılan ikinci ameliyatta ortaya çıktı. İlk ameliyat sırasında sol kasık ana damarının hasar görmesinin ardından devam eden süreçte iki kez kalbi duran, iç organları hasar gören, böbrekleri iflas eden, solunum cihazına bağlanan ve sol ayağı sakat kalan Ali Said Tuzcu, daha sonra sevk edildiği Ege Üniversitesi'nde 5 ay gördüğü tedavinin ardından hayata tutundu. Yaşanılan bu olayın üzerine Tuzcu ailesi ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Savaş Demirbilek hakkında Muğla Valiliği'ne, Cumhuriyet Savcılığı'na ve Muğla Tabip Odası'na şikayetçi olmuştu. 2014 yılında gerçekleşen ameliyatla ilgili olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi de Prof. Dr. Savaş Demirbilek hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturmada yaşanılanların ameliyata bağlı komplikasyon olduğuna, Demirbilek hakkında dava açılmasına gerek bulunmadığına ancak ameliyatlar konusunda uyarılmasına karar verilmişti. Üniversitenin kararına Tuzcu ailesi itiraz etmiş hazırlanan soruşturma dosyası Danıştay 1. Daire Başkanlığı'na gönderilmişti. Savaş Demirbilek hakkında dava açılıp açılmayacağına Danıştay 1. Daire Başkanlığı karar verecek.

Muğla Tabip Odası Genel Sekreteri Cafer Şahin “Savaş Demirbilek ile ilgili kararı Muğla Tabip Odası onur kurulu vermiştir. Muğla Tabip Odası onur kurulunun verdiği karar yüksek onur kuruluna gönderilecektir. Yüksek onur kurulu Muğla Tabip Odasının karanını onaylaya da bilir reddedebilir. Bizim burada verilen karar tasfiye şeklindedir” diye konuştu.

Prof. Dr. Savaş Demirbilek ise “Muğla Tabip Odasının böyle bir karar alıp almadığını bilmiyorum, Şuan için bana ulaşmış bir tebligat yok. Muğla Tabip Odasının böyle bir ceza vermeye yetkisi yok. Böyle bir ceza kararını sadece yüksek onur kurulu verebilir. Muğla Tabip Odasından yüksek onur kuruluna böyle bir rapor gittiyse yüksek onur kurulu hemen karar vermez. Olayla ilgili benimde görüşlerimi alacaktır.  Çünkü benimde itiraz etme hakkım var” dedi.  Mustafa İnci

Bu haber toplam 2626 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.