Marmaris Kalesine Matkap Darbesi

Marmaris Kalesine Matkap Darbesi
Marmaris’te, müze olarak da hizmet veren tarihi Marmaris Kalesi’nin binlerce yıllık duvarlarına, havalandırma amacıyla klima takılması için matkap darbesi...

Marmaris’te, müze olarak da hizmet veren tarihi Marmaris Kalesi’nin binlerce yıllık duvarlarına, havalandırma amacıyla klima takılması için matkap darbesi vuruldu. Müze Müdürü Şehime Atabey, çalışmanın yasal olduğunu öne sürdü.

Marmaris Arkeoloji Müzesi olarak da kullanılan kalenin duvarlarının delinmesi için Bodrum’dan ekip geldi. Tarihi duvarları mevcut matkap ve hiltilerle delmekte zorlanan ekibin talebi üzerine İstanbul’dan daha güçlü elmas uçlu hilti istendi. Marmaris Müzesi Müdürü Şehime Atabey, çalışmaların izinli ve yasal olduğunu öne sürdü, fotoğraflanmasına tepki gösterdi.Klimanın, müze içindeki eserlerin rutubetten etkilenmemesi için takılacağı belirtildi.

Uygulamanın doğru olmadığını söyleyen tarih araştırmacısı ve arkeograf Raşit Öztürk, “Tarihî dokuya dokunamazlar. Bir tek taş alınamaz, çivi çakılamaz. Eğer böyle bir havalandırma durumu gerekliyse bunun Avrupa’da örnekleri var. Avrupa’daki müzelerde benzer durumlarda, seyyar nemden koruyucu cihazlar kullanılıyor. Yani bir taş ve çivi sökülmeden yapılıyor. Böylece tarihi doku zarar görmüyor. Marmaris’te yapılan tamamen yanlış” dedi.

Kaynaklara göre, müzeye ev sahipliği yapan kalenin ilk surları M.Ö 2. Binyıl’da inşa edildi. Yine M.Ö 334’te surlar, Marmaris’i işgal eden Büyük İskender tarafından onartıldı. Kanuni Sultan Süleyman’ın, 1522’de Rodos Seferi sırasında üs olarak kullandığı kalenin duvarları son olarak 1914’te, 1. Dünya Savaşı’nda Fransız savaş gemilerinin attığı toplarla zarar gördü, daha sonra tamir edildi. Kale, 25 yıldır Marmaris Arkeoloji Müzesi olarak da hizmet veriyor.

Bu haber toplam 707 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.