MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARINDAN ORTACA ZİRAAT ODASI BAŞKANI ÇÖLLÜ’YE ZİYARET

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARINDAN ORTACA ZİRAAT ODASI BAŞKANI ÇÖLLÜ’YE ZİYARET
DEVA Partisi Muğla Milletvekili aday adayları Ecz. Nesrin Çoban Ocak ve Gazeteci Bilal Baykan, Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü’yü ziyaret etti.

Bilal Baykan ziyaret sonrası Muğla kamuoyu ve basın temsilcilerine yaptığı açıklama da şunları söyledi:

“Bugün ziyaretimiz de gördük ki siyasetin zarar vermediği alan yok gibi. Sayın Salim Çöllü ile bilgi alışverişimizde bunları tüm gerçekliği ile duymuş olduk. Narenciye, Domates ve Sebze üreticisi İhracatta yaşanan sorunların bedelini ödüyor. Ortaca Ziraat kooperatif Başkanı Salim Çöllü İhracatta yaşanan sorunlar bizleri derinden etkiliyor. İlk kurulduğumuz yıl Rusya uçağının vurulması ile yaşana gerginlikten dolayı ihracatın kapanması elimizde Narenciyenin borcunu kaç yıl geçmesine rağmen anca ödemeye çalışıyoruz. Ardından Corona döneminde Limon ihracatı yasaklandı, bu dönemde ihraç yaptığımız ülkeler pazarını kaybettik en önemli zamanda ürün veremediğimizden dolayı pazarlarımız diğer üreticiler tarafından kapatıldı. Bu da yetmedi geçen Domates yasağından son anda büyük lobi yapma girişimimizden dolayı durduruldu. Bu gibi sebeplerden dolayı Üreticiye asıl zararı Siyasetin yaptığı yanlış hamleler veriyor.”

VATANDAŞA UCUZ ÜRÜN YEDİRMEK İHRACATI YASAKLAMAK DEĞİL

“Çöllü önemli konulara değinmeye devam etti. İktidar vatandaşa ucuz sebze narenciye yedirmeyi ihracatı yasaklamakta buluyor. Ama asıl unuttuğu üreticinin girdi ve maliyetlerini vererek Tohum, Gübre, Mazot ÖTV’si, Sulama, Enerji Maliyetini düşürerek vatandaşa çok daha ucuz maliyetle ulaşmasını sağlayabilir. Bunu yetkililere defalarca iletiyoruz. Ama sonuç alamıyoruz.”

DEVA’LI BAYKAN; TARIMIN BAŞINDA EHİL KADROLAR OLUNCA BU SORUNLAR ÇÖZÜLECEK

Baykan, dinlediği sorunları dile getirerek, DEVA Partisi Genel merkezimiz de Sayın Ali Babacan’ın Yardımcılarından Tarım Politikaları Başkanımız Sayın Candan Karlıtekin’in Tarım politikalarında bu sorunların tespit edildiği ve çözümlerinin Tarım Eylem Planı ile anlatıldığını belirtti. Ardından Tarım eylem planından öne çıkan başlıkları Muğla’nın Ziraatçileri ve Basını ile paylaştı.

TARIM EYLEM PLANINDA HAYAT BULACAK

Çiftçilerin borçlarını en az 2 yıl faizsiz olarak erteleyeceğiz, Çiftçilerin kullandığı mazot ÖTV’sini geri vereceğiz, Çiftçilere kullandığı gübre maliyetinin %50’sini destek olarak geri vereceğiz, Çiftçilerin toprağına, traktörüne haciz gelmeyecek, üretimi aksamayacak, Elektrik çiftçiye daha ucuz verilecek, Tarım desteklerini üretim yapılan yıl açıklayacak ve aynı yıl içinde ödemelerini gerçekleştireceğiz, Sadece aracıların değil çiftçilerin de kazandığı bir sistem oluşturacağız

ÇİFTÇİLİĞİ KALKINDIRMANIN 7 DEVA’SI

Tarımda ithalat yerine, içeride üretimi destekleyeceğiz, Sözleşmeli tarımın yasal altyapısını güçlendirip, üretici-sanayici işbirliğini etkin hale getireceğiz, Küçük üreticilerin pazarlama problemlerini çözeceğiz, Tarımda özellikle ihtiyaç fazlası ürünlerde ihracatı destekleyecek, keyfi ihracat yasaklarına son vereceğiz, Başta tohum olmak üzere tarım girdileri ve ürünlerde dışa bağımlılığı azaltacağız, Üreticiler ürününü değerine satacak, emeğinin karşılığını alacak, Tarım sigortası kapsamını genişleterek çiftçilerimizi risklere karşı daha iyi koruyacağız.

HABER: SERDAL KAYHAN

Bu haber toplam 626 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.