Ana Sayfa Köşe Yazarları, Son Dakika 21.03.2020 364 Görüntüleme

DR. NAKİ BULUT’UN ÖNERİLERİ DİKKATE ALINMALI

Corona virüs illetiyle mücadelemiz topyekun sürerken, bu mücadeleye yönelik yapılması gerekenler büyük bir farkındalık yaratacak şekilde vatandaşa sunuluyor.

Birçok bilgi ortaya atılmış ve pek çok yorum yapılmış olsa da, sanırım en önemli uyarı vatandaşın mecbur olmadıkça evden dışarı çıkmaması yönünde olan uyarıydı.

En azından en akılda kalıcı olanı diyebiliriz.

Vatandaşın da buna uymaya gayret gösterdiğini görevimiz gereği sokakta olan bizler gözlemleyebiliyoruz.

Ülke genelinde olduğu gibi yaşadığımız ilde de önlemler arttırılıp, uyarılar yapılıyor. O uyarılardan birini köşeme taşıyacağım.

Gerek yıllardır başarıyla sürdürdüğü hekimliği, gerek Muğla Tabip Odası Başkanlığı ve gerekse de, sivil toplum kuruluşlarındaki diğer görevleriyle uzun yıllardır tanıdığımız Dr. Naki Bulut’un sosyal medyadan 7 maddelik tedbir ve bu yöndeki önerilerden oluşan çok önemli bir paylaşımından söz edeceğim.

Açıkçası doğru tespitlerden oluşan bir paylaşım olduğunu söyleyebilirim.  Belki okuyamayanlar olmuştur diye düşünüp, o paylaşımı sizlere noktasına virgülüne aktarmak istedim.

Özellikle yetkililerin Bulut’un önerilerini dikkate almasında yarar görüyorum.

Şöyle diyor Dr. Naki Bulut:

“30 yıllık bir hekim olarak; mesleki ve sosyal sorumluğum gereği aşağıdaki görüş ve önerilerimi Muğla’yı yönetenlere ve Muğla’da yaşayanlara sunuyorum.

1- Sağlık çalışanları olarak tüm Muğlalılardan bir tek istediğimiz var: “EVDE KALIN.” Özellikle 65 yaş üstü kişilerin buna uymaları ve genç ve çocuklarla teması olabildiğince kısıtlamaları çok önemli.

2- Hastanemizde önümüzdeki zor günler için uzun zamandan beri, meslektaşlarımın özverili çalışmaları ile eldeki olanaklar çerçevesinde gerekli hazırlıklar en iyi şekilde yapılmış durumda. Tüm hekim ve sağlık çalışanları olarak elimizden geldiği kadar sizlere yardımcı olacağımız konusunda hiçbir şekilde kuşku duymayın.

3- Muğla diğer illere göre bir yönü ile şanslı bir il. Sınırları içerisinde çok sayıda kamuya ait dinlenme tesisi, misafirhane ile birlikte binlerce yataklı oteller, tatil köyleri mevcut. Corona pozitif olduğu saptanan ancak hastaneye yatması gerekmeyen kişilerin sosyal izolasyonu bu merkezlerde yapılabilir. Bu konuyu yöneticilerimizin dikkatine önemle sunuyorum.

4 – Farklı yerlerde yaşayan çok sayıda insanı bir araya getiren, yakın temasa neden olan, para ile kolaylıkla her türlü mikroorganizma yayılımına yol açan pazarlar il merkezi ve tüm ilçelerde hemen yasaklanmalıdır.

5- İvedilikle bir İl Pandemi Kurulu oluşturulmalıdır. Vali başkanlığındaki bu kurulda; yerel yönetimler, üniversite, ilgili müdürlük temsilcileri ile birlikte mutlaka sağlık meslek örgütlerinin temsilcileri bulunmalıdır. Bu kurul; kurumlar arası işbirliği ve eşgüdümü sağlama, olası krizlere hızlı bir şekilde müdahale etme, ihtiyaç duyulduğunda tüm işyerlerinin kapatılması, gereğinde sokağa çıkma yasağının ilanı konusunda acil kararlar alıp uygulayabilme yetkisine sahip olmalıdır.

6- İl Pandemi Kurulu; şeffaflık içerisinde pandeminin seyri konusunda günlük bilgileri Muğla kamuoyu ile paylaşmalıdır.

7- Türkiye’de en düşük sayıda yoğun bakım yatağına sahip bir illerinin birinde yaşıyoruz/çalışıyoruz. Yoğun bakım yatak sayısının yetersizliği önümüzdeki günlerde en büyük sorunumuz olacak. Bu nedenle ilimizde yoğun bakım yatak sayısını en hızlı ne şekilde artırabileceğimiz konusunda düşünmemiz gerekir. Bunun için olabildiğince fazla sayıda solunum cihazı temin edip, Menteşe Devlet Hastanesini bir yoğun bakım merkezine dönüştürmek seçeneklerden biri olabilir.  Fethiye ve Ortaca ilçelerimizde de kapalı durumda olan eski hastane binaları benzer şekilde hazırlanıp kullanılabilir.

Son olarak; panik olmayın. Sağduyunuzu koruyun ve hijyen kurallarına uyun. 

Gelin Türkiye’ye örnek olacak bir kriz yönetimini birlikte Muğla’da gerçekleştirelim.

Muğla’nın akılla, bilimle, sevgiyle ve dayanışma ile bu krizi en az zararla aşacağına yürekten inanıyorum.

Hepimize Kolay Gelsin…”

Yüreklere su serper nitelikteki akılcı öneri ve uyarılardan oluşan paylaşımdan dolayı Sayın Bulut’a teşekkür ediyorum.

Özellikle Menteşe Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım merkezine dönüştürülmesi ile çok sayıdaki kamuya ait dinlenme tesisi, misafirhane ile birlikte binlerce yataklı oteller ve tatil köylerinin Corona pozitif olduğu saptanan ancak hastaneye yatması gerekmeyen kişilerin sosyal izolasyonunun sözü edilen tesislerde yapılabileceği fikri mutlaka değerlendirilip, hayata geçirilmeli.

Bütün bu öneri ve uyarılar dikkate alınırsa, Dr. Naki Bulut’un Türkiye’ye örnek olacak bir kriz yönetimini Muğla’da gerçekleştirme dilek ve çağrısı vücut bulacaktır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.